
Yacuka
Królestwo Yacuki
Królestwo Yacuki to bardzo specyficzny twór. Jest jedynÄ… drogÄ… dla bardzo, bardzo dużego szlaku handlowego, prawdopodobnie najważniejszego na Å›wiecie oraz jedynym portem z jakiego ten szlak może wypÅ‚ynąć na morze, gdzie dołącza siÄ™ do innych szlaków, również bardzo ważnych. Geopolityka jest wiÄ™c dla niego Å‚askawa. Nie jest to bogate, kwitnÄ…ce interesem paÅ„stwo a sÅ‚aby, biedny i zacofany korytarz dla szlaków. Ale jest tu znacznie wiÄ™cej niż siÄ™ wydaje.
Ustrój: Monarchia
​
Stolica: Hydyskaje
Klasa: Mały Dominat
Narodowość: Yacucka
Marka Yacuki - Kuźnia Vukuhny
Najbardziej charakterystycznym elementem Yacuki jest sÅ‚ynna Kuźnia Vukuhny. Należy ona do mistrza kowalskiego, geniusza i wybitnego wojownika, Vukuhny Sitary. OsiedliÅ‚ siÄ™ tam ze wzglÄ™du na bliskość kopalÅ„ wydobywajÄ…cych na pustyni dobre metale i bliskość szlaków z których może skupować inne materiaÅ‚y. Kuźnia jest ulokowana w dostosowanych jakiniach wielkiej góry, w których znajdujÄ… siÄ™: galerie produkowanych broni, sale treningowe, pokoje goÅ›cinne, jadÅ‚odajnia i oczywiÅ›cie sama kuźnia. Vukuhna jest profesjonalistÄ… - gdy ma poważnego klienta, jakiegoÅ› wojownika, zaprasza go do sparringu, podczas którego sam bada styl walki czÅ‚owieka i na podstawie obserwacji wykonuje dla niego spersonalizowanÄ… broÅ„. Można też po prostu kupić wykonane przez mistrza i jego uczniów bronie z galerii. Kuźnia jest nie tylko fabrykÄ… i sklepem. Jest także nieoficjalnym miejscem spotkaÅ„ najemników. Jako że najemnik wykonuje skomplikowane, trudne i wymagajÄ…ce skilla zadania, chce mieć pewność że jego broÅ„ go nie zawiedzie. A z wyrobami Vukuhny ma tÄ™ pewność. Najemnicy umówili siÄ™ też że gdy spotykajÄ… siÄ™ u Vukuhny, sÄ… poza robotÄ… wiÄ™c wszelkie zwady i zatargi odkÅ‚adajÄ… na bok. Vukuhna jest wiÄ™c jedynym powodem dla które w ogóle mówi siÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie o Yacuce. Czasem twój rozmówca nie Å‚apie co to w ogóle za Yacuka i wi dopiero gdy powiesz "Kraj Vukuhny".
Ustrój polityczny
Choć paÅ„stewko jest beznadziejne, nietuzinkowa jest jego sytuacja polityna w drugiej poÅ‚owie IV wieku. To wtedy rzÄ…dziÅ‚ ostatni z rodu król Harlan III Pobożny, wÅ‚adca zaledwie sensowny. To z czego byÅ‚ znany to swoje zaangażowanie w narodowÄ… religiÄ™ paÅ„stwa - AREDNABIZM. ÅšwiÄ™tujÄ… każde zakoÅ„czenie Pory Zmierzchu. Na symbolach nardowych widniaÅ‚y Arednaby - symbole religii.
Historia - okres Pellona
w pewnym momencie w Yacuce pojawiÅ‚ siÄ™ pewien mÅ‚ody awanturnik i pÅ‚omienisty mówca zwany Pellonem. PrzybyÅ‚ on do kraju ze swojÄ… bardzo dużą bandÄ… awanturników, którzy dotÄ…d byli po prostu oddziaÅ‚em najemnego wojska. Zachowywali siÄ™ sensownie, nie byli niemili, nie Å‚amali prawa, ale za to byli bardzo, bardzo gÅ‚oÅ›ni. Stanowili dla wielu mÅ‚odych ludzi kontrast wobec konserwatywnych, religijnych rodziców i wydawali siÄ™ fajni. Przybyli z różnych stron Å›wiata wiÄ™c opowiadali o dalekich zwyczajach, uczyli mÅ‚odzieÅ„ców sztuk walki z dalkich stron, organizowali turnieje i zawody. Dla mÅ‚odzieży Yacuckiej byli wiÄ™c ciekawym wzorcem.
​
Po krótkim czasie Pellon dogadaÅ‚ siÄ™ kilkoma szlachcicami w sprawie przewrotu. Przeforsowali oni u króla zorganizowanie porzÄ…dnej armii a na czele oddziaÅ‚ów postawili ludzi Pellona. Wojska zostaÅ‚y wiÄ™c uformowane z energicznych, zarażonych liberalnym myÅ›leniem Pellona mÅ‚odzieÅ„ców.
​
Wkrótce doszÅ‚o do kilku dantejskich scen. Wojsko, na czele ze Å›wieżo mianowanym MarszaÅ‚kiem Pellonem, zaatakowaÅ‚o kilku wiodÄ…cych, najbogatszych szlachciów i wyrżnęło ich rodziny, majÄ…tki skonfiskowaÅ‚o. Wszystko staÅ‚o siÄ™ jakby samowolnie. Reakcja króla spotkaÅ‚a siÄ™ z niewzruszeniem Pellona, który posiadaÅ‚ posÅ‚uch dużej armii. WÅ‚adca postanowiÅ‚ ratować życie i abdykowaÅ‚. OgÅ‚osiÅ‚ że nazjutrz ogÅ‚osi nastÄ™pcÄ™ ale - obawiajÄ…c siÄ™ egzekucji - uciekÅ‚ w nocy. ZostaÅ‚ jednak dyskretnie zamordowany przez ludzi Pellona. Ten ostatni nastÄ™pnego dnia oficjalnie poÅ›lubiÅ‚ królowÄ… która miaÅ‚a z królem maÅ‚ego synka, niemowlÄ™. Pellon pozostawiÅ‚ koronÄ™ królowej, samemu pozostajÄ…c MarszaÅ‚kiem, co w oczach jego popleczników byÅ‚o dowodem wiary w wolnoÅ›ciowe idee które gÅ‚osiÅ‚. Pellon wprowadziÅ‚ Å›wieckość paÅ„stwa, zniósÅ‚ podatki dla każdego poniżej 30 roku życia, żeby stymulować przedsiÄ™biorczość mÅ‚odych, zmieniÅ‚ także symbole narodowe usuwajÄ…c z nich Arednaby i korony a narodowy symbol X, wywodzÄ…cy siÄ™ z tradycyjnego przywitania (rÄ™ce skrzyżowane na piersi i ukÅ‚on) zamieniÅ‚ na skrzyżowane miecze.
​
OczywiÅ›cie nastÄ…piÅ‚o także czyszczenie historii. W niewyjaÅ›nionych okolicznoÅ›ciach doszÅ‚o do podpalenia królewskich archiwów a także mordów na duchownych Arednabizmu.
​
Swoim żądnym wojny poplecznikom zagwarantowaÅ‚ też satysfakcjÄ™ z Å‚upów. DokonaÅ‚ grabieży sÄ…siedniej Sviohny, kompletnie jÄ… rujnujÄ…c. Podczas wojny ze SviohnÄ… zginęło wiele oddziaÅ‚ów, ale te które przeżyÅ‚y wzbogaciÅ‚y siÄ™ na zrabowanych dobrach, po czym zostali zwolnieni ze sÅ‚użby i otrzymali ziemie w zależnej od teraz od Yacuki Sviohnie. Pellon zaÅ› reformowaÅ‚ armiÄ™ na takÄ… która wystarczaÅ‚a mu do utrzymania wÅ‚adzy a sama w utrzymaniu byÅ‚a niedroga. ZorganizowaÅ‚ regularne oddziaÅ‚y gÅ‚ównie pikinierów i lekkiej jazdy.
​
PodpisaÅ‚ również umowÄ™ z VukuhnÄ…, który od teraz produkowaÅ‚ dla paÅ„stwa masowÄ… broÅ„. WÅ‚aÅ›ciwie to sam mistrz nie kalaÅ‚by siÄ™ masowÄ… produkcjÄ…, do tego wyznaczyÅ‚ prostych kowali którymi zawiadywaÅ‚ jeden z jego uczniów.
​
A teraz do życa prywatnego MarszaÅ‚ka. Widzicie... byÅ‚ pewien przydomek który krążyÅ‚ za Pellonem od paru lat. BrzmiaÅ‚ on "ZhaÅ„biony" i odnosiÅ‚ siÄ™ do historii w której Pellon, jeszcze wówczas bandzior w Rigganie zaatakowaÅ‚ sÅ‚ynnÄ… najemniczkÄ™, SiviÄ™ Huakarosuto, córkÄ™ sÅ‚ynnego Terosoto "Hekariego" Huakarosuto, i - nie wiedzÄ…c że dziewczyna jest tym kim jest - próbowaÅ‚ jÄ… zgwaÅ‚cić. W akcie obrony i z niemałą dozÄ… satysfakcji, Sivia zadaÅ‚a mu fatalne ciÄ™cie.
​
Tak, Pellon jest gorzej niż wykastrowany. Jest haniebnie okaleczony. Mimo to, dziÄ™ki pomocy pewnego {CENZURA, TOP SECRET} udaje mu siÄ™ pozyskać swoje nasienie i zaaplikować go swojej nowej żonie - Królowej. Tak rodzi siÄ™ syn, który wzrasta ze swoim starszym bratem. Obaj chÅ‚opcy sÄ… nieÅ›wiadomi że majÄ… różnych ojców. Matka umiera przy porodzie a dwaj królewicze rosnÄ… na przyszÅ‚ych wÅ‚adców Yacuki. Pellon kocha swojego syna i nawet nauczyÅ‚ siÄ™ kochać tego nieswojego. Jedynym co go mÄ™czy jest decyzja - któremu z nich przypadnie wÅ‚adza. Czy pokrewieÅ„stwo jest decydujÄ…ce? Czy może powinien zwrócić uwagÄ™ na inne cechy przy wyborze nastÄ™pcy. Na razie korona królewska leży w sali koronacyjnej na zamku i czeka.
