top of page

Ustrój: Monarchia parlamentarna

​

Stolica: Virkandia

 

Klasa: Mały Dominat

 

Narodowość: Vesmacka

Sirkerser jest jednym z szeÅ›ciu królestw pozostaÅ‚ych po dawnym Cesarstwie Vesmakii. 

​

WÅ›ród swoich braci Sirkerser jest najmniejszym i najbardziej zakompleksionym.

Królestwo Sirkerseru

Sirkerser

Mapa królestwa
Historia Sirkerseru

Historia

Jest to niewielkie paÅ„stwo osadzone w centrum cywilizacyjnym regionu. Sirkerser zaczynaÅ‚ jako Chanat Virkandii za Versmaka I Potężnego, pierwszego króla Vesmakii. PaÅ„stwo Versmaka byÅ‚o tak naprawdÄ™ zagarniÄ™tymi przez niego okrÄ™gami wszystkich zdobytych miast. Miasta te byÅ‚y sÅ‚abe i nie miaÅ‚y żadnego poczucia narodowego. Co innego wÅ‚aÅ›nie Chanat Virkandii który byÅ‚ dla Versmaka najtrudniejszy w zdobyciu. Zanim kraj zostaÅ‚ skolonizowany przez Vesmakian, Virkandia posiadaÅ‚a swojÄ… odrÄ™bnÄ… kulturÄ™ i tożsamość. Oba ludy w nastÄ™pnych latach siÄ™ wymieszaÅ‚y, ale Sirkerser zawsze pozostaÅ‚ kulturowo troszkÄ™ inny niż ich rodacy z Vahtelandu, Daachemii czy Rothaar.

​

Etnicznie Sirkerser ma najwiÄ™cej wspólnego z Rothaar ze wzglÄ™du na to że wÅ‚aÅ›nie przez Sirkerser ludność Vesmacka wÄ™drowaÅ‚a do Rothaar. NajwiÄ™kszym jednak czynnikiem który wymieszaÅ‚ krew mieszkaÅ„ców Virkandii i Rothaar byÅ‚o współżycie pod wÅ‚adzÄ… jednego lokalnego wÅ‚adcy. Oba okrÄ™gi byÅ‚y w jednym ksiÄ™stwie przez lwiÄ… część historii. 

​

Choć etnicznie Sikerserowi byÅ‚o coraz bliżej do Rothaarczyków, naród widzi rodaków raczej w Daachemczykach, z którymi dzielÄ… podobnÄ… mentalność, kulturÄ™. 

​

Przez resztÄ™ swojej historii Sirkerser zmieniaÅ‚ stany skupienia, z chanatu, na okrÄ™g, na ksiÄ™stwo, na prowincjÄ™, na ksiÄ™stwo, ale ostatecznie wraz PodziaÅ‚em VidaÅ„skim na czele Sirkerseru i Daachemii zasiadÅ‚ król Caemen który przekazaÅ‚ korony dwóch paÅ„stw dwóm synom. Bratobójcza wojna doprowadziÅ‚a do Ekspansji Daachemii (która otrzymaÅ‚a silne wsparcie Aurum Fratrum) przez co Sirkerser straciÅ‚ dwie prowincje na rzecz Daachemii (obecnie najwiÄ™kszego z paÅ„stw) oraz sześć prowincji na rzecz Vahtelandu. stajÄ…c siÄ™ najmniejszym z paÅ„stw Vesmakii.

Geopolityka i gospodarka

Geopolityka i gospodarka Sirkerseru

DziÅ› wiÄ™c Sirkerser posiada kilka bardzo wyraźnych cech odróżniajÄ…cych go od reszty Vesmakii. Jako jedyny odciÄ…Å‚ siÄ™ od reszty wspóÅ‚braci, odrzuciÅ‚ patriarchalny model spoÅ‚eczny, przyjÄ…Å‚ innÄ… narracjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… (np. ma obywateli a nie poddanych) i zrezygnowaÅ‚ z modelu wojennego pospolitego ruszenia jaki posiadajÄ… inne kraje Vesmakii. Zamiast tego zainwestowano w zawodowÄ…, regularnÄ… armiÄ™.

​

Choć Daachemia odebraÅ‚a im trochÄ™ ziem, Sikerser postanowiÅ‚ siÄ™ z nimi dogadać. Potrzebowali dostaw żywnoÅ›ci a Daachemia jest najwiÄ™kszym jej producentem bo to jedno wielkie pole uprawne. Ponadto Sirkerser najbardziej chciaÅ‚ siÄ™ dogadać z Aurum Fratrum którego stali siÄ™ bastionem w regionie. Ta kolaboracja z wielkÄ…, zagranicznÄ… potÄ™gÄ… sprawiÅ‚a że Vetzmechia, Veliria, Rothaar i Vachteland patrzÄ… na Sirkerser i DaachemiÄ™ jak na zdrajców. 

​

Skąd bierze się siła małego Sirkerseru w regionie? Jedno słowo: GEOPOLITYKA.
PaÅ„stwo jest na skrzyżowaniu jednego z najważniejszych szlaków z jednym z dawniej najważniejszych szlaków. (W komentarzu mapa szlaków handlowych) Terytorium ma ogromny wspóÅ‚czynnik ubranizacji. NajwiÄ™kszy ze wszystkich w Vesmakii. Sikerser to miasto na mieÅ›cie. W najwiÄ™kszej Daachemii znajduje siÄ™ tyle samo znaczÄ…cych miast co w maleÅ„kim Sirkerserze. Urbanizacja udziela siÄ™ też poza granice i niemal za granicznym murem znajdujÄ… siÄ™ stolice wszystkich graniczÄ…cych z Sirkerserem paÅ„stw. W tym Dagemory (PóÅ‚nocny to Vahtelandzkie miasto, ale PoÅ‚udniowy to część zajÄ™ta przez DaachemiÄ™ podczas podbojów. Granica przebiega w Å›rodku miasta), Mehhysar, czyli druga, równolegÅ‚a stolica Vahtelandu, miasto uznawane zawsze za zaÅ‚ożone, wybudowane i zaludnione przez Sirkerser, a także DharÄ™, stolicÄ™ potężnego Rothaar, która wiele zyskaÅ‚a na bliskoÅ›ci z hiperzurbanizowanym paÅ„stewkiem obok.

Przez Sirkerser można połączyć Vetzmechię, Wolszoię, jedną z Ideokracji, oraz wstąpić na szlak ku Aurum Fratrum. Tu krzyżują się szlaki na Gahazę-Mun, do dawnej Tekonoroi, a także ku Kuźni Vukuhny w Yacuce. To doskonałe miejsce, bo mieszczańska kultura Sirkerseru daje wielkie możliwości handlowe, transportowe. Dlatego powstają masowo cechy rzemieślnicze, wielkie targi, festyny i przedsiębiorstwa transportu.

​

Polityka Sirkerseru:
to oficjalnie monarchia, ale w praktyce to jedyny kraj Vesmakii który posiada znamiona demokracji. Każdy z 12 okrÄ™gów posiada swojÄ… lokalnÄ… RadÄ™, samorzÄ…dowÄ…, zÅ‚ożonÄ… ze szlachty tego okrÄ™gu oraz jednego przestawiciela mieszczaÅ„stwa. Rada wysyÅ‚a posÅ‚a na comiesiÄ™czne posiedzenie Rady Ministrów. W zasadzie jest to kameralne spotkanie gdzie 12 posÅ‚ów przy dużym stole dyskutuje o sprawach kraju i próbujÄ… przekonać wyznaczanych przez króla Ministrów do swoich racji. Ministrami sÄ… zazwyczaj najważniejsi ze szlachty, tacy od których to raczej król jest zależny.
Prawa króla: dyplomacja, dowództwo w razie wojny, wyznaczanie Ministrów, wetowanie decyzji Rady Ministrów, szeroko pojÄ™ta funkcja reprezentacyjna.

 

Wojsko Sirkerseru:
PaÅ„stwo dawno zdecydowaÅ‚o siÄ™ na porzucenie pospolitego ruszenia. PosiadajÄ… oni jedynÄ… w Vesmakii armiÄ™ zakowodowÄ… (technicznie jest jeszcze zawodowa w Rothaar ale to oddziaÅ‚y najemne, sÄ… zazwyczaj poza krajem). SkÅ‚ada siÄ™ ona gÅ‚ównie z pikinierów i kuszników oraz wspierajÄ…cej ciężkiej, opancerzonej jazdy. Każdy okrÄ™g utrzymuje lokalnÄ… armiÄ™, szkolonÄ… za ich pieniÄ…dze w stolicy w zunifikowany sposób. 

Jednak najbardziej znana jest w Sirkerserze chęć odciÄ™cia siÄ™ od relacji z bratnimi Vesmakianami. To ten czÅ‚onek rodziny który nie spotyka siÄ™ z krewnymi, blokuje ich na facebooku i nie podaje numeru telefonu i najchÄ™tniej zmieniÅ‚by nazwisko. CaÅ‚a Vesmakia ma tradycyjnie patriarchalne spoÅ‚eczeÅ„stwo? Bum, równouprawnienie. CaÅ‚a Vesmakia ma armiÄ™ szlacheckÄ… z pospolitego ruszenia? Bum, regularna, unifikowana armia. CaÅ‚a Vesmakia ma kulturÄ™ wojowników, zbrojnych? Bum, armia zawodowa pikinierów, halabardników i ciężkiej jazdy. CaÅ‚a Vesmakia ma tradycyjne symbole narodowe? Bum, zrobimy coÅ› z dupy innego. (Symbole narodowe paÅ„stwa oraz porównanie flag z innymi w komentarzu) Sirkerser odcina siÄ™ od relacji z krewniakami i to oni zmuszeni sÄ… do Sirkerseru przychodzić bo rynek handlowy, transportowy, zwÅ‚aszcza gdy w grÄ™ wchodzÄ… najważniejsze szlaki Å›wiata... nie rynek nie zna pojÄ™cia zatargu miÄ™dzy spoÅ‚ecznoÅ›ciami. Liczy siÄ™ biznes. A im wiÄ™cej podejżliwi wzglÄ™dem innych mieszkaÅ„cy Sirkerseru wchodzÄ… w codziennÄ… interakcjÄ™ z dumnymi Rothaarczykami, cwanymi Vahtelandczykami, pysznymi Vetzmechitami i nijakimi Daachemczykami, tym wiÄ™cej spięć narasta miÄ™dzy narodami. 

 

WYZWANIE DZIEJOWE:
Jako najbardziej wysuniÄ™ty na wschód kraj w strefie wpÅ‚ywów Aurum Fratrum, Sirkerser musi liczyć siÄ™ z możliwoÅ›ciÄ… wybuchu wojny, która podzieli VesmakiÄ™ na póÅ‚ - bo poza nimi i Daachemczykami reszta krajów byÅ‚aby zobligowana sojuszem do wojny z nimi. Na razie subtelne podnoszenie ceÅ‚ i ubijanie dużych deali powinno wystarczyć do napeÅ‚nienia rezerw finansowych, ale hipotetyczna wojna - jeÅ›li wybuchnie - zerwie prowadzÄ…ce tÄ™dy szlaki, co bÄ™dzie wielkim ciosem. Dobrze że produkcja rzemieÅ›lnicza zapewnia duże możliwoÅ›ci eksportu. Z drugiej strony wsparcie Aurum Fratrum może pomóc im porzerzeniu granic kosztem sÄ…siadów. Król Sirkerseru stoi przed trudnÄ… sytuacjÄ… w której nie wie co kryje przyszÅ‚ość bo sam nie stoi za swoimi planami, jest zależny od wielkiej, pancernej dÅ‚oni Å›wiÄ™tego Aurum Fratrum.

Mapa szlaków handlowych

Mapa szlaków handlowych:

MAPA SZLAKÓW:
Szlaki przechodzÄ…ce przez VesmakiÄ™ a w szczególnoÅ›ci przez Sirkerser:
Zachodnie (od póÅ‚nocnego)
1. Szlak do Shwanayi przez pustyniÄ™.
2. Szlak do Aurum Fratrum (BIG DEAL. LIKE... THE BIGGEST) przez Yacukę (i słynną Kuźnię Vukuhny)
3. Połączenie do poprzedniego z południowych.
Południowe (od zachodniego):
4. Szlak do Vladisgradu (Wolszoia) później łączy siÄ™ w CieÅ›ninie Wirxy z drogocennym Szlakiem Scydyjskim 
5. Szlak przez GuberniÄ™ WolszoiaÅ„skÄ… do Gubernii Inieskai. Tam znajdujÄ… siÄ™ jedne z najlepszych Å‚owisk (rzadkie ryby, perÅ‚y, egzotyczne stwory, olej z Huakamanów)
6. Szlak wprost do Scydii przez GuberniÄ™ Malaskaja i porty Ananikomanii na Zealasii do Thasmy
Wschodnie (od południowego)
7. Szlak lÄ…dowy do Lotosu (BIG DEAL. LIKE... THE BIGGEST)
8. Szlak morski do Lotosu
9. Szlak do Gahazy-Mun i byłej Tekonoroi
PóÅ‚nocne (od wscodniego):
10. PrzejÅ›cie póÅ‚nocno wschodnie - sezonowo Å‚atwo przepÅ‚ynąć. Do Schwanayi, Merchantii, Ananikomanii. Ważny bo można uniknąć wszystkich fortów Aurum Fratrum wiÄ™c czÄ™sty wybór szmuglerów.
11. Szlak lądowy do Szwanayi, z obejściem pustyni przez wybrzeże.

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon

© 2018 by Aurum Fratrum. Proudly created with Wix.com

bottom of page