Ustrój: Republika
Stolica: Cesaria
Klasa: Państwo
Narodowość: Scydyjska-górska
Sinarsalia to jedyna Republika w Scydii. Kraj założony przez Bansera I Mądrego który otrzymał koronę poprzez wszczepienie się do szlachetnego rodu Smithmotz. Korony zrzekł się król z rodu Badynów - Tomasz VI Reformator, który rozpoczął proces przemiany kraju w Republikę. Od tamtego czasu kraj miał swoje wzloty i upadki. Posiadają sensowne złoża naturalne, ale to nic w porównaniu z Bedaux a ziemia nie jest u nich zbyt urodzajna. Jest to wysoce zurbanizowany kraj rzemieślników i budowniczych. Po przewrocie Aleksandra VII Groźnego i przejęciu przez niego dyktatorskiej władzy na siedem lat oraz po obaleniu tyrana, Republika ustawicznie traci ziemie a biurokracja doprowadza do niewydolności gospodarczej. Ludność zwraca się w stronę zmian ustrojowych.
Republika Sinarsalii
Sinarsalia

Ustrój polityczny




System polityczny Sinarsalii w roku 384 jest specyficzny. Został stworzony (out universe) by być możliwie niewydolnym potworkiem, i powstał (in universe) na skutek długich procesów zmian, które wynikły z panującej w kraju kultury.
Widzicie... Sinarsalia jest uberdemokratyczna. Do tego stopnia że istnieją zapisy w sposób jawny i oczywisty spowalniające i komplikujące jakiekolwiek, nawet pilne działania władzy gdzie tego nie trzeba. Miasta mają pełne prawo odmówić respektowania prawa gdy im coś się nie podoba, a sprzeciwy mają być załatwiane polubownie. Pośród polityków panuje obsesja podziału władzy, bo jeśli ktokolwiek powie coś o "silnym przywódcy" nazywany jest monarchistą i śmieciem (dlatego Partia Monarchistyczna jest najbardziej triggerująca, ale ma prawo działać bo wolność słowa).
System opiera się na rozdysponowaniu całej władzy w sześciu sektorach z ich zarządcami:
- Religijny z Patriarem na czele (władza sakralna i sądownicza)
- Administracyjny z Gubernatorem na czele (koordynacja władzy samorządowej)
- Rządowy z Premierem na czele (władza ustawodawcza i wykonawcza)
- Finansowy ze Skarbnikiem na czele (sektor ekonomiczny)
- Dyplomatyczna z Presinem na czele (sprawy dyplomacji wewnętrznej i zewnętrznej)
- Wojskowy z Marszałkiem na czele (pretty self-explainatory)
Każdy z przywódców tych sektorów posiada swojego Vice, Sekretarza i Komisję. Zanim omówię każdego z nich, muszę poświęcić chwilę tym kluczowym organom.
SEKRETARIATY to organy lustracyjne. Ich celem jest podążanie za każdym krokiem swojego szefa i wytykanie nieprawidłowości, doradzanie i tłumaczenie prawnych zawiłości, pilnowanie wykonywania decyzji. Więc twój sekretarz to tak naprawdę przypisany ci, jawny kapuś.
Sześciu Sekretarzy pracujących z sześcioma liderami, plus pięciu starszych, bardziej doświadczonych, tworzy Sekretariat Generalny który kontroluje poczynania Sekretarzy. W obradach Sekretariatu mogą dodatkowo zasiadać: delegaci wszystkich sześciu Komisji liderów, Sekretariat Świątynny oraz Szambelan.
Sekretariat Świątynny jest zgromadzeniem włączającym Patriara, siedmiu Kardynałów i Sekretarza Świątyni. W obradach mogą uczestniczyć także delegaci Sekretariatu Generalnego i Szambelan.
KOMISJE to organy wykonawcze, których zadaniem jest wprowadzać zatwierdzane prawa. Na ich czele stoi jeden z sześciu liderów i to tak naprawdę ich zespół działania. Wyjątkiem jest Komisja Ministerska która jest tu od przekazywania decyzji Sejmu dla sześciu Komisji, wraz z wytycznymi. Pośród Ministrów jest większość takich bez teki, ale też paru zajmujących się wąskimi specjalizacjami.
A teraz do konkretnych sektorów władzy.
SEKTOR RELIGIJNY
W Scydii (region w którym leży Sinarsalia) panuje głównie Patryzm (wiara w opiekuńczą naturę słynnych przodków) ale bardzo popularny jest też Zoeizm (wiara w fenomen życia jako absolutu). W Sinarsalii te dwa poglądy zostały połączone z animistycznymi przesądami i powstał synkretyczny kult oparty na czterech typach Świątyń. Kapłanami tych świątyń są dzieci od dwunastego roku życia, maluchy pozostawione lub osierocone w mlodym wieku i wychowane przez kapłanów wychowane przy świątyni. Uczone są rytuałów przez przełożonych - Świątynników czyli starszych nauczycieli. Wierzy się że dzieci wychowane w świątyni są czyste i mogą wydawać sądy w sprawach codziennych. W sądach tych pomagają im Świątynnicy. Kapłanki Wody i Kapłanowie Ziemi są zobowiązani do utrzymania dziewictwa ale Kapłanki Życia muszą poślubić (choć w Sinarsalii najwcześniejszy wiek ślubu to 15 lat) Kapłanów Przodków. Ma to wymiar mistyczny - według wierzeń ma zapewnić płodność i połączenie dzięki któremu przodkowie mogą błogosławić przyszłemu życiu. Świątynnicy na prośbę Burmistrza danego miasta przejmują inicjatywę w prowadzeniu poważniejszych spraw sądowniczych. Świątynnik może awansować na Biskupa który sprawuje kontrolę nad powierzonymi mi świątyniami danego regionu. Zajmuje się również poważnymi sprawami sądowniczymi. Spośród Biskupów wybiera się Kardynałów którzy wchodzą w skład Komisji Kardynalskiej zajmującej się sprawami wiary i polityki społecznej. Największym autorytetem jest Patriar, który jest wybierany spośród Kardynałów jako posiadający najbliższy kontakt z Przodkami i Życiem.
Jak widzicie, jeszcze nie dopracowałem sektora religijnego (np. nazwy są tymczasowe) ale to jeszcze się zmieni.
SEKTOR ADMINISTRACYJNY
W Sinarsalii szczególną uwagę zwraca się na wolność osobistą, pod względem prawa szlachta i lud są równi, ale stanowiska administracyjne (burmistrzowie, baronowie, landgrafowie, książęta) są zarezerwowane dla szlachty.
SEKTOR RZĄDOWY
Najwięcej machlojek i idiotyzmów. Sejm składa się ze 300 posłów wybieranych przez Lud w wyborach co 5 lat, oraz Loży Ludowej, czyli obserwatorów posiedzeń, reprezentantów różnych okręgów, którzy nie uczestniczą w głosowaniu ale mogą przemawiać.
Izbą wyższą jest Senat z 45 senatorami. W posiedzeniach Senatu uczestniczy Szambelan oraz Sekretarz Świątyni.
Szambelan jest przedstawicielem szlachty w polityce (bo teoretycznie powinna być równa, ale nie-szlachciców ze świecą w niej szukać). W Rządzie zdumiewająco zasiadają... prezesi i viceprezesi wszystkich partii które dostały się do rządu, szmabelan, a przewodzi Premier (prezes partii zwycięskiej). Pozostałe miejsca rozdysponowane są dla delegatów zwycięskiej partii.
O Komisji Ministerskiej już mówiłem.
SEKTOR FINANSOWY
Nic prostszego.
SEKTOR DYPLOMATYCZNY
Nic prostszego.
SEKTOR WOJSKOWY
Nic prostszego.
Najwcześniejsza historia




Slajd 0:
Jereanowie, Geobenici, Norseni i Corbenowie to zbiory ludności która pozostała tu ewakuacji Australii w 2036 roku oraz losowych przybyszów którzy uciekli tu przed Kataklizmem lub po nim. Są esktremalnie słabo zorganizowani i rozdarci. Longaerowie skupiają się wokół jednego z dorzeczy i posiadają niewielkie, dwa miasteczka. Geobenici to lud górski, osiedlili trudne do zdobycia góry i zajęli doliny rzek które z nich wypływają. Norseni są nijacy. Corbenowie zajmują trzy rzeki i kawałek wybrzeża. Sinarowie, grupa osadnicza prowadzona przez Ojca Jepetha założyła niewielkie miasto i obronną wysepkę.
Slajd 1:
Każde z plemion zwiększa ilość osiedli wzdłuż większych rzek.
Slajd 2:
Do wszystkich dociera wiadomość o prężnych narodach północy i ich silnych królach, prowadzących pierwsze w historii konflikty zbrojne. Pojawia się inicjatywa zjednoczenia całego plemienia pod koroną książęcą. Rodzi się również Księstwo Norsenii, ale oni są nijacy. Na północy widać już zajęty przez Winderlandię Brewerland oraz powiększającą się Gvanę.
Slajd 3:
Jereania i Sinarsalia łączą się więc pod wspólnym władcą, ale pozostają osobnymi państwami.
Poza tym Geobenia rośnie w siłę i wkrótce dotyka dwóch przeciwstawnych wybrzeży. Księstwem zostaje teraz także Corbenia, pod berłem Bedaux.
Slajd 4:
WOJNA między Sinarsalią a Geobenią, właściwie wywołana na podstawie tego że Sinarsalia i Gvana się dogadały. Były to praktyczne rozbiory Geobenii. Najpierw Sinarsalia zaatakowała południe. Na północy Winderladnia uznała że im wcześniej zajmie wybrzeże zatoki, tym lepiej. Zaatakowali więc najważniejsze terytorium Corbenii, ich główne, najstarsze osady starając się osłabić kraj przez odebranie im ich najbardziej znaczących ziem.
Slajd 5:
Gvana również uderza w Geobenię ale przecenia swoje możliwości dowódcze i nie niszczy całkiem kraju. Winderlandia zajmuje rodzinny kraj Corbenii.
Slajd 6:
Jereania dokonuje mediacji w rozmowach między Geobenią a Sinarsalią i Gvaną. Żądając pokoju od agresorów, oddaje im część Geobenii.
Tymczasem Corbenia buduje osady coraz dalej w góry starając się odbudować gospodarkę i pozyskać materiały na wyposażenie wojska przeciwko Winderladnii która zajmuje coraz więcej terytoriów.
Najciekawiej jednak w Sinarsalii. Na tron wchodzi Tomasz Badyn Adriański, młodszy syn samego Adriana V Starego, władcy Aurenii. Zamiast jednak spełniać oczekiwań ojca, Tomek postanawia przestawić Scydii koncept znany z cywilizacji preapokaliptycznej. DEMOKRACJĘ. Rozpoczyna trwający całe jego rządy, płynny proces przemiany ustrojowej. Nie podoba się to wielu lordom, w szczególności lordom z Jereanii.
Slajd 7:
Po śmierci Tomasza VI Reformatora, Sinarsalia staje się Republiką ale Jereania postanawia się odłączyć i ponownie stać się niezależna. Zmieniono przebieg granic, które od pewnego czasu były mniej lub bardziej rozmyte.
Corbenia dostała finansowanie od Gvany która chce niebezpośrednio ugodzić w Jereanię. Otwarcie jest w stanie wojny z Norsenią i Winderlandią. Ta ostatnia zdobywa całą oryginalną Corbenię. Nie mają nic z oryginalnego kraju poza górnym biegiem swoich trzech rzek.
Slajd 7a:
Cała Scydia postanawia rozwiązać trudne, nieprzyjemne relacje między państwami na dużym Kongresie. Oczywiście Kongresy w Scydii mają za zadanie - jak przed Kataklizmem - naprawić granice, zorganizować nowy porządek rzeczy. I - jak przed Kataklizmem - NIKT nie oszukuje się tam że KTOKOLWIEK zamierza uczciwie do tematu podejść. W zależności od tego kto jakie ma chody u kogo i kto może na czym zyskać - taki będzi rezultat. I w ten sposób granice zostały przerysowane z zachowanie pewnej wierności, ale dalekie od ideału. Wiele zyskała Sinarsalia, Winderlandia, straciła Jereania, Geobenia straciła stolicę bo tak się podobało tym, który ustalali te granice a Norsenia nikogo nie obchodzi bo jest nijaka.
Okres Aleksański




Sinarsalia to Republika z dumną, demokratyczną tradycją. Ustrój parlamentarny został wprowadzony przez słynnego króla Tomasza VI Reformatora który oddał władzę ludowi. Choć tym samym odebrał tron swojej linii rodowej (linia Badynów Tomańskich, od jego imienia), jego dzieci i wnuki, jako bardzo szanowani obywatele pełnić będą ważne funkcje państwowe. Syn króla, Hieronim Badyn Tomański był dyplomatą a jego syn, Bartosz był premierem przez dwie kadencje. Synowie Bartosza - Łukasz i Alerksander niezwykle się różnili. Łukasz został ambasadorem Sinarsalii w Aurenii (to burzliwy okres agresywnego zagarniania ziemi przez Aurenię, potrzeba było bardzo dobrych dyplomatów). Aleksander zaś trafił na dwór Winderlandii gdzie poznał ówczesnego króla Gaertha VII. Pod jego wpływem Aleksander zaczął nabierać samodzielności i sprzeciwił się tradycji rodzinnej. Wstąpił do wojska i awansował niezwykle szybko na stanowiska dowódcze.
Jako dowódca wojskowy był bardzo kontrowersyjną figurą publiczną. Wyraźnie i odważnie krytykował obecny ustrój w którym jest miejsce na prawa tak głupie jak "bunt obywatelski". Prawo to polegało na tym, że jeśli jakiejś grupie miast się coś nie podoba, może zawiązać pokojowy bunt z sankcjami gospodarczymi (niepłacenie podatków, blokady portów) aż do czasu pobuwnego załatwienia sprawy przez rząd. Niestety prawo było źle skonstruowane i liczne "bunty obywatelskie" zarządzane przez lokalne grupy interesów utrudniały przepnięcie jakichkolwiek pilnych zarządzeń.
A takich zarządzeń było wiele. W poprzednich pokoleniach Sinarsalia przegrała wojny o niepodległość z niewielkimi państewkami a państwo Geobenii, będące od dawien dawna w unii z Sinarsalią odłączyło się, zamiast tego dołączając do Konfederacji Ecluckiej czyli grupy niewielkich księstw która gwarantowała wolność gospodarczą, wspólne deale i ochronę.
I wszystko to nie byłoby takie straszne, ale Sinarsalia w ten sposób straciła dostęp do surowców naturalnych takich jak rudy żelaza, świetne Geobeckie kamieniołomy i złoża rimmanium. Więc kraj się rozpadał.
[Slajdy 0-5]
Widzący to Aleksander wykorzystał wszystkie swoje wpływy do przeforsowania w parlamencie decyzji o wojnie z Konfederacją Eclucką. I tutaj Aleks zaczął błyszczeć. W niezwykle szybkim tempie zaczął agresywnie zdobywać terytoria wcześniej stracone, rzucił na kolana Geobenię i zmusił do ponownego wejścia w unię, strategicznie niszcząc ich szlaki handlowe do terenów urodzajnych i uzależniając od dostaw żywności z Sinarsalii.
Warto nadmienić że Aleksander był nie tylko urodzonym strategiem ale i wojownikiem i liderem. Sam brał udział w bitwach i osobiści prowadził oddziały uderzeniowe. Jego żołnierze szanowali go za to jak on szanował ich. Mądrze dysponował swoimi siłami, nie ruszał nigdy całym swoim wojskiem. Osobiście doglądał prac obozowych, miał nawet zwyczaj jeść ze swoimi ludźmi. Aleksander był po prostu sprytny, równy gość. Jego żołnierze widzieli w nim wzór prawdziwego lidera.
[Slajdy 6-7]
Gdy Konfereracja zawiesiła tymczasowo swoje działania, Aleksander wiedział że niedługo już pożyją, zwłaszcza że rozniósł ich geopolitycznie. Postanowił skupić się na odzyskaniu innych ziem. Jednak nagle, w jednej z prowincji założono bunt obywatelski mający na celu zakończenie wojen. Aleksander był całkiem niedaleko nich więc postanowił zrobić coś zupełnie niespodziewanego. Powołując się na prawo którego nie dawała mi ani ustawa o buntach, ani parlament, brutalnie spacyfikował sprzeciw. Zanim parlament zdążył zainterweniować zorientowali się że Aleksander nie posłucha. Wiedzieli co się szykuje. ch śmiały dowódca zaczął zbierać wojska. Wracał do stolicy.
[Slajd 8]
Szturm na stolicę zamienił się w epicką bitwę między zwolennikami władzy silnego lidera a demokracji. Dzięki świetnej dywersji siłom Aleksandra udało się zająć miasto i oficjalnie przeprowadzić zamach stanu. Osobiście koronował się tymi samymi insygniami co jego pradziadek, Tomasz, obecny rząd rozwiązał ale, zaoferował amnestię w zamian za przysięgę poddaństwa.
Wojna domowa trwała jeszcze jakiś czas, ale siły Aleksandra roznosiły republikańskie. Ostatecznie zawarto pokój i na terenie jednej z prowincji utworzono Terytorium Republikańskie, które było zależne od Królestwa pod względem politycznym, dyplomatycznym i płaciło specjalne daniny. Jedyną wojnością było niewtrącanie się króla w sprawy wewnętrzne. To było skazane na niepowodzenie.
PIERWSZE POWSTANIE
Wybuchło Pierwsze Powstanie Republikańskie w którym siły rewolucjonistów zajęły naprawdę spore terytoria, ale na bardzo krótko. Aleksander rozniósł ich dość szybko.
JEDNAKOWOŻ, określenie zmiany ustroju monarchię i obranie Aleksandra monarchą było dalekie od ideału. Choć był on fenomenalnym dowódcą i liderem, żaden z niego zarządca. Niestanne wojny i wojenki doprowadzały do kryzysów. Kupcy zaczęli omijać Sinarsalię. Do tego ciągle zwiększane podatki na armię męczenie ludności nieustannym konfliktem osłabiały morale.
DRUGIE POWSTANIE
Wznieciono więc Drugie Powstanie Republikańskie. Było ono śmiesznie małe, ledwo zorganizowani republikanie zostali nie tyle rozgromieni co wręcz rozpędzeni.
TRZECIE POWSTANIE
Gdy wybuchało Trzecie Powstanie, Sinarsalia była kolosem na glinianych nogach. Tak po prawdzie, to Powstanie owo było wynikiem jednego z kilku większych spisków i planów przewrotów. Początkowo Aleksander ruszył na północ, skąd dobiegały wiadomości o rewolcie, podczas jego podróży rewolucjoniści zdekonspirowali się we wschodniej części kraju i wypuścili szturm na dwa największe miasta, w tym stolicę. Toczyły się bitwy w całym kraju, ale polegały głównie na braterskich walkach zbuntowanych wojsk przeciwko rojalistom. Gdy Aleksander usłyszał o burzy w całym kraju, zawrócił i zaorał każdą armię którą spotkał po drodze. Postanowił jednak że zanim odbije stolicę,upora się z centrum powstania. Każda kolejna bitwa wydawała się coraz łatwiejsza. Podejrzanie łatwiejsza. Na Aleksandera bowiem już czekała wypoczęta, większa i niespodziewana armia Norsenii. Okazało się że powstańcy ubili interes z Norsenią. Właściwie to sprzedali im niemal całą wschodnią część kraju w zamian za pokonanie Aleksandra. I tak się stało. Król stracił niemal całe wojsko i razem ze swoim zaufanym Marszałkiem i strzępami armii zawrócił. Dane mu było stoczyć jeszcze jedną bitwę. Zjednoczone siły rewolucjonistów starły się z nim i... Aleksander ich wymanewrował. Jego pozostałe dzielne, elitarne wojsko weteranów, zmęczone, poranione, głodne, stawiło ostatni honorowy opór dzięki któremu król i jego straż przyboczna oraz Marszałek, mogli uciec na północ, gdzie zaokrętowali się i wypłynęli do Winderlandii. Obecnie królestwo było w unii personalnej z Gvaną, ale rządzący krajami Janiwal VIII Silny był nie tylko krewnym Aleksandra, ale i siostrzeńcem jego mentora, króla Gaertha.
Tamtego dnia upadły król był pewien że wróci z posiłkami i odzyska koronę, ale ciągnące się od miesięcy dolegliwości zamieniły się w chorobę która przykuła go do łóżka. Republika nigdy go nie detronizowała, dlatego że oficjalnie uznali jego rządy jako nielegalną dyktaturę. Dzień ucieczki Aleksandra uznano za Święto Narodowe. Szlachta użyła też okazji do pozbycia się całej dynastii Badynów z kraju, oficjalnie po to, by uniknąć kolejnych pretendentów. Tak więk brat Aleksandra, Łukasz dostał ultimatum - opuści kraj dobrowolnie lub zginie. Brat króla, który nigdy nie popierał jego przewrotu i był wściekły na Aleksandra musiał teraz zabrać swoją żonę, syna i służbę wraz z majątkiem który dało się unieść i wyjechać. Udali się do sąsiedniej Gvany, gdzie wkupili się w łaski tamtejszego dworu. W końcu Łukasz był synem Calisty Lemaire, córki zmarłego jakiś czas temu króla i kuzynem obecnego króla, Janiwala VIII Silnego.
Zaś Aleksander resztę swojego życia spędził dopilnowując trzech spraw:
1. Swojej żony, Canarii
2. Swojego syna, Gustawa
3. Swojej książki "Instrukcja tańca na polu bitwy. Rzecz o strategii i taktyce."
To ostatnie dzieło będzie szczególnie słynne, nawet stanie się jednym z najważniejszych dzieł z których Scydia zasłynie. Dowódcy z całego świata będą zgłębiać tajniki strategii Aleksandra, nawet samo Aurum Fratrum zwróci na nią uwagę.
Ewolucja symboli narodowych
Sinarsalia, jako kraj o bardzo długiej historii państwowości ma także długą historię zmian w symbolach narodowych. Ciekawe zjawiska weksylologiczne i heraldyczne jakie zachodziły, czynią ten kraj wyjątkowym. Przestudiowanie przejawiających się tutaj często symboli pozwala nie tylko na poznanie historii ale i mentalności i charakterystyki narodowej.

Pierwszy proporzec wojenny
Używany przez wojowników w wioskach Sinarów. Symbol na nim przedstawiony to Kwiat Sinaru - mityczna roślina w której znajduje się wiedza i zrozumienie sensużycia.

Proporzec miejski
Uzywany w nieco poźniejszym okresie proporzec miejski przedstawiał Kwiat Sinaru na jasnozielonym tle. W tym okresie wiele miast znajdowała się pod wpływem Jonasza Smithmotza, który terytorium obecnej Cesarii oddał córce, Laurze, którą wydał za Bansera Hvatzkiego

Pierwsza flaga - herb Hvatzki
Barwa jasnozielona i czerń stały się symbolem obranym przez Bansera. Dzięki swoim umiejętnościom gospodarczym i współpracy z jednym z dwowódców wojskowych umocnił rodzącą się Sinarsarsalię i ogłosił ją królestwem, zasiadając na tronie. Flagą państwa stał się jego herb.
Wtedy też przyjęto zasadę że herbem Królestwa jest zawsze personalny herb Króla z jego głównym - znajdującym się na fladze w wyróżnionym miejscu.



Herby narodowe Sinarsalii
za kolejnych królów (od lewej):
1. Banser I Mądry
2. Gregory II Dumny
3. Amadeusz III Groźny

Flaga "Wilk Badyna"
Po śmierci Amadeusza III Groźnego władza trafia w ręce Tomasza VI. W związku ze zmianą dynastii rządzącej, tworzy się Sinarsalską wersję flagi Badynów (biały wilk na czerwonym tle). Nikt jednak jej nie używa bo jest brzydka i ludzie się z nią nie identyfikują.


Flaga "Tarcza Tomasza"
Wobec słabego przyjęcia flagi Badyńskiej, Tomasz VI stworzył nawiązującą do dawnych czasów, ciemnoszarą flagę z tarczą herbową dwóch rodów z których pochodzi. Flaga była używana z powodzeniem

1 Flaga Republikańska
Po tym jak Tomasz VI Reformator przekształcił Królestwo w Republikę, przywrócił także orła, identycznego jak Hvatzki ale białego i bez korony. Flaga stała się nieśmiertelnym symbolem ze względu na jej czytelność i rozpoznawalność.


2 Flaga Republikańska
Flaga ta została uchwalona w kontrowersyjnych - jak się później okazało - okolicznościach. Był to powrót do symboliki Kwiatu Sinaru. Rozjaśniono też tło. Flaga była słabo przyjęta ze względu na jej przekombinowanie oraz podobieństwo do innej znanej flagi.


"Szachownica Aleksandra"
Po przewrocie Aleksandra VII i jego zdobytej siłą koronacji została wprowadzona następująca flaga, nawiązująca do Tarczy Tomasza i w szczególny sposób wyróżniająca koronę zrestaurowanego Królestwa.


3 Flaga Republikańska
Po obaleniu Aleksandra, postanowiono wrócić do symboliki I Republiki ale postanowiono odłączyć się nie tylko od wzoru z herbu Hvatzkich ale także od samej postaci orła. Zastąpiono go symbolicznym okazaniem gołębia. Obok oficjalnej wersji uchwalono też nawiązującą do 2 falgi Republikańskiej banderę, ciemnoszarą wersję z Kwiatem Sinaru jako flagę dyplomatyczną oraz wzór uproszczonej wersji łatwej do odtworzenia przez ludność. Ta ostatnia się nie przyjęła bo wygląda idiotycznie

