Nitodam
Wieczne Królestwo Nitodamu
Jedna ze starszych cywilizacji, naród rolników i hodowców o bardzo interesujÄ…cych tradycjach architektonicznych. Nitodam to kraj od lat utrzymujÄ…cy swojÄ… niepodlegÅ‚ość. W różnych etapach swojej historii byÅ‚ atakowany i podbijany z dwóch stron, ale nigdy siÄ™ nie poddaÅ‚. Swego czasu dobrze zapowiadajÄ…ca siÄ™ potÄ™ga, dziÅ› niewielkie, ale silne królestwo.

Ustrój: Monarchia
​
Stolica: Kiahora
Klasa: Królestwo
Narodowość: Nitodamska, Vesmacka, Wolszoiańska
PoczÄ…tki Nitodamu i konflikt z VeliriÄ…
Pierwsze osady w okolicach rzek Tin i Temen istniaÅ‚y już Ciemnym Wieku. Pierwszymi miastami byÅ‚y Hakanashi, Kane i Ume. W późniejszym okresie Nitodamczycy dokonali ekspansji na poÅ‚udnie, przejmujÄ…c wiÄ™kszość Równiny Yunaka. WieÅ›ci z póÅ‚nocy, gdzie paÅ„stwo zaÅ‚ożone przez Versmaka I Potężnego, Vesmakia, rozrastaÅ‚o siÄ™ intensywnie, sprawiÅ‚y że okalna szlachta skierowaÅ‚a ekspansjÄ™ terytorialnÄ… na póÅ‚noc, starajÄ…c siÄ™ nie przepuÅ›cić osadników przez Góry Khaerga. To wÅ‚aÅ›nie ten Å‚aÅ„cuch górski staÅ‚ siÄ™ naturalnÄ… granicÄ… miÄ™dzy VesmakiÄ… a Nitodamem.
​
Wówczas jeszcze kraj rzÄ…dzony byÅ‚ przez oligarchów, najbogatszÄ… szlachtÄ™, która nie wchodziÅ‚a sobie w drogÄ™ i trzymaÅ‚a siÄ™ razem w konfliktach z plemionami Wolszoian na poÅ‚udniu i Vesmakian na póÅ‚nocy. Wtedy doszÅ‚o do konfliktu z jednym z ksiÄ™stw Vesmakii 0 VeliriÄ…. Postanowili oni przejąć wÅ‚adzÄ™ nad wszystkimi brzegami Morza Nitupsar oraz przedostać siÄ™ do Morza Nitup na zachodzie. To dawaÅ‚oby im potężne możliwoÅ›ci geopolityczne i handlowe. Veliria, od poczÄ…tku trudniÄ…ca siÄ™ ryboÅ‚óstwem i handlem morskim posiadaÅ‚a sporÄ… flotÄ™, którÄ… szybko dostosowano do warunków wojennych. Planem byÅ‚o wpÅ‚ynąć ich licznymi statkami o niskiej wypornoÅ›ci na szerokie rzeki centrum Nitodamu. Pierwsze rajdy na ludność siÄ™ udaÅ‚y a najważniejsze miasto - Hakanashi - zostaÅ‚o spalone. Wtedy to jeden z oligarchów oddaÅ‚ dowództwo oddziaÅ‚ami chÅ‚opskimi pod TemenÄ… pewnemu mÅ‚odemu szlachcicowi imieniem Dargan. Wówczas Nitodam staÅ‚ przedpoważnym problemem. Rzeki Swayaka i Men byÅ‚y połączone mimo że należaÅ‚y do zupeÅ‚nie innego zlewiska. Przez ten korytarz Velirczycy mogli przepÅ‚ynąć przez caÅ‚y Nitodam, aż do wielkiego jeziora na wschodzie. Dargan zamiast bronić im dostÄ™pu, postanowiÅ‚ zastawić zasadzkÄ™. Trasa rzekami Sawa-Yaka-Men-Temen byÅ‚a jedynÄ… po której mogÅ‚y poruszać siÄ™ Å‚odzie Velirczyków. Dargan zarzÄ…dziÅ‚ ewakuacjÄ™ miasta Ikubaku, Temea, Eki Atue, Ara, Temarino, Ume. ByÅ‚o to wielkie przedsiÄ™wziÄ™cie, ale zastosowana taktyka spalonej ziemi ciÄ…gnęła Velirczyków i ich flotÄ™ coraz głębiej. Bieg rzeki Yaku byÅ‚ puÅ‚apkÄ…. Po kolei caÅ‚a wielka flota ochoczo wpÅ‚ywaÅ‚a do kraju który - jak siÄ™ wydaje - poddaÅ‚ siÄ™. Wtedy wÅ‚aÅ›nie Dargan zarzÄ…dziÅ‚ zatamowanie ujÅ›cie Sawy, Tinu i Menu. Woda z tam rozlaÅ‚a siÄ™ po lokalnych regionach, żaden ze statków nie byÅ‚ w stanie wpÅ‚ynąć na rzeki, gdyż tamy byÅ‚y bronione przez licznych Å‚uczników. Tin i Temen rozlaÅ‚y siÄ™ w szerokie i pÅ‚ytkie delty. Flota Velirii byÅ‚a uwiÄ™ziona na rzekach, niesiona nurtem z dala od możliwoÅ›ci odwrotu. Wiele z nich zacumowaÅ‚o na brzegach, gdzie zaÅ‚ogi porzucaÅ‚y swoje statki szukajÄ…c żywnoÅ›ci na opusztoszaÅ‚ych terytoriach, w pustych miastach. Reszta statków pÅ‚ynęła z prÄ…dem aż ugrzęźli na mieliźnie rozlanego Temenu. Niektóre tamy puszczaÅ‚y i ta resztka statków wpÅ‚ynęła ostatecznie na jezioro, gdzie zostali zaatakowani przez liczne Å‚odzie rybackie Nitodamu. Reszta wojska Velirii ruszyÅ‚a do jedynego miasta które pozostawaÅ‚o dobrym celem - Kiahory. Tam Nitodamczycy stawili opór i rozegraÅ‚a siÄ™ pierwsza w historii Nitodamu, faktyczna bitwa. Velirczycy zostali rozgromieni przez Nitodam pod dowództwem Dargana.
​
Od tego czasu Nitodamczycy nieustannie stawiajÄ… tamy na swoich rzekach, pozwalajÄ…c im wylewać na swoje pola uprawne. Rozwinęła siÄ™ technologia irygacji, która intensywnie używana, daje wysokie rezultaty w uprawach.
​
Gdy Nitodam obroniÅ‚ siÄ™ i nie pozwoliÅ‚ Velirczykom wpÅ‚ywać w swoje rzeki, pozostaÅ‚o jeszcze odbić wyspÄ™ w pobliżu ujÅ›cia Tinu i Sawy. Tam Dargan - kochany przez lud - wymógÅ‚ na szlachcie przyznanie mu wÅ‚adzy królewskiej. Na wyspie,w miejscu dawnej bazy wojskowej Velirii - zbudowano nowÄ… stolicÄ™ którÄ… nazwano na cześć miasta pod którym Nitodam odniósÅ‚ swoje pierwsze zwyciÄ™stwo - Kiahora. Teraz w kraju jest Kiahora MaÅ‚a/Stara i Kiahora Wielka/Nowa.
Rozwój terytorialny
Po zwyciÄ™stwie nad VeliriÄ…, Nitodamczycy zaczÄ™li rozwijać swojÄ… flotÄ™. Mimo wrogoÅ›ci do Velirczyków, po zawiÄ…zaniu pokoju, Nitodam przyjÄ…Å‚ wiele wpÅ‚ywu kulturowego podczas wspólnej kolonizacji wybrzeży Morza Nitupsar.

Konflikt z WolszoiÄ…
Gdy Plemiona Wolszoian na poÅ‚udniu, starzy sÄ…siedzi Nitodamu, zbudowali swoje potężne paÅ„stwo na poÅ‚udniu, zachciaÅ‚o im siÄ™ zaatakować także Nitodam. potężne hordy szybko podbiÅ‚y RówninÄ™ Yunaka i niemal caÅ‚e wybrzeże do Koyoi. Wówczas wszystkie kraje Vesmakii bardzo intensywnie pomagaÅ‚y Nitodamowi przesyÅ‚ajÄ…c ludzi i broÅ„. UdaÅ‚o siÄ™ utrzymać jedynie stolicÄ™, Zajezierze i część Równiny Vulthura od linii Riinu.
​
Wojna o odzyskanie terytoriów toczyÅ‚a siÄ™ przez dwa pokolenia i byÅ‚a wyczerpujÄ…ca, ale udaÅ‚o siÄ™ ostatecznie Wyprzeć WolszoiÄ™ z kraju. Utracili jednak wszystkie swoje kolonie na wybrzeżu Morza. Nitodam jednak, cieszÄ…c siÄ™ z drogo opÅ‚aconego traktatu pokojowego i niepodlegÅ‚oÅ›ci nie miaÅ‚ nawet celu w odzyskiwaniu kolonii.

Wojska Nitodamu
W toku swoich dÅ‚ugich wojen Nitodamczycy rozwinÄ™li przede wszystkim formacje ataku dystansowego. Ich specjalna formacja, pikinierzy + kusznicy + Å‚ucznicy stanowi gÅ‚ównÄ… siłę w bitwie, prowadzonej zazwyczaj bardzo defensywnie. Nitodamczycy używajÄ… też Å›redniociężkiej kawalerii, ale jedynie w celach manewrowych, nie jako wÅ‚aÅ›ciwej szarży.
Architektura gospodarstw domowych
Architektura domu w Nitodamie jest bardzo charakterystyczna. Jest to w zasadzie dużych rozmiarów ziemianka, z jednÄ…, murowanÄ… Å›cianÄ… na Å›rodku, o którÄ… oparty jest dwuspadowy dach. W takim ukÅ‚adzie Å‚atwo jest podzielić domostwo na dwie części - mieszkalnÄ… i roboczÄ…. W drugiej części może być szopa i zagroda dla zwierzÄ…t, kuźnia, tkalnia, cokolwiek czym zajmuje siÄ™ wÅ‚aÅ›ciciel. To wÅ‚aÅ›nie takie domostwa sÄ… znakiem rozpoznawczym Nitodamu i nawet trafiÅ‚y na ich flagÄ™, gdzie uproszczony symbol podzielonego na póÅ‚ trójkÄ…ta ma przypominać najbardziej charakterystyczny element krajobrazu kraju.

![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() |
Podział Administracyjny
Nitodam podzielony jest na sześć gÅ‚ównych klanów, dzielÄ…cych siÄ™ na 43 rodziny. Każda rodzina ma administracyjnÄ… wÅ‚adzÄ™ nad swoim miastem i okolicami. Nad Klanami stoi suwerenny król.