top of page

Unzuryzm

filozofia animistyczna

Cóż, najproÅ›ciej rzec można że wierzyli w dwojakość Å›wiata. Powiedzieli oni Å›wiatu o bóstwach żywioÅ‚ów, nazwanych Droszugami, choć w nitodamskim nazywamy ich Nir-Mana. Nie sÄ… to bóstwa w zwykÅ‚ym znaczeniu, ani nawet żywioÅ‚y znane Vertebryzmowi. Droszugowie, to raczej budowniczowie, siÅ‚y za żywioÅ‚ami stojÄ…ce. Lecz nie sÄ… oni bóstwami godnymi czci.

45.png

Typ: animizm

​

Zasięg: globalny

​

Forma kultowa: pisarze i filozofowie

Mit Stworzenia i Etyka

Mit Stworzenia

WedÅ‚ug Unzurystów, pierwsze byÅ‚o Hauhs – Istnienie. ByÅ‚o one nieosobowe i nie miaÅ‚o cech, ale miaÅ‚o dwa porzÄ…dki – jeden życia (Roda) i drugi Å›mierci (Zagn). Å»ycie jest wolnoÅ›ciÄ…, lecz Å›mierć jest zniewoleniem. Poza istnieniem byÅ‚y także Sipeny – uosobienie wiernoÅ›ci i czystoÅ›ci. Rzec można, muzy, które zainspirowaÅ‚y Å›wiat. Sipeny kiedyÅ›, tchnęły swojÄ… moc w Hauhs. Istnienie wiÄ™c wybuchÅ‚o, w swoich dwóch porzÄ…dkach – Åšmierci i Å»yciu. Tam, gdzie istnienie byÅ‚o w porzÄ…dku Zagn – zostaÅ‚o uwiÄ™zione, jako materia. Tam gdzie byÅ‚o w porzÄ…dku Roda – zostaÅ‚o uwolnione i stworzyÅ‚o duszÄ™. Jednak pozostajÄ…c w jednoÅ›ci, Istnienie zaczęło siÄ™ mieszać. Dwa porzÄ…dki siÄ™ scalaÅ‚y. Jednak w materii uwiÄ™zione zostaÅ‚y, wczeÅ›niej nieznane, duchy. Byli to Droszógowie. Å»ywioÅ‚y. ByÅ‚o ich piÄ™ciu. Każdy coraz bardziej przez porzÄ…dek Å»ycia natchniony. Barstuk byÅ‚ żywioÅ‚em skaÅ‚, i czystÄ… materiÄ…, nie byÅ‚o w nim życia, a jedynie Å›mierć. Ergilzon byÅ‚ żywioÅ‚em ziemi. Mornisz byÅ‚ wodÄ…. Perguum wiatrem a Welez mieszkaÅ‚ w żywiole natury. Ten ostatni, najbardziej zbliżony do Sipen najbardziej uduchowiony. Jednak Droszógowie nie byli istotami szlachetnymi. PozostajÄ…c w Zagn, PorzÄ…dku Åšmierci, byÅ‚y wcieleniem zdrady i walkÄ™ niestannÄ… toczÄ… ze sobÄ…. SkaÅ‚y piÄ™trzÄ… góry i zrzucajÄ… lawiny. Ziemia zakrywa skaÅ‚y i chowa je w głębokoÅ›ci. Woda spÅ‚ywa na ziemiÄ™ i jÄ… żłobi wedÅ‚ug swojej woli. Wiatr targa wodami i walczy z deszczem. Natura zaÅ›, korzystajÄ…c ze swoich przeciwników, króluje ponad nimi, czym doprowadza resztÄ™ do furii. Każdy z Droszógów jest wcieleniem zdrady i wojny. Także i Welez, choć jest on bliski bardzo w cechach do Sipen. PodpatrzyÅ‚ on kiedyÅ› co owe muzy robiÅ‚y i zrozumiaÅ‚, że czyniÅ‚y one nowÄ… istotÄ™.

​

Sipeny wzięły nieco skaÅ‚y i uczyniÅ‚y mocne koÅ›ci i zÄ™by. Wzięły ziemiÄ™ i ulepiÅ‚y z niej ciaÅ‚o. NapeÅ‚niÅ‚y je uduchowionÄ… wodÄ…, jakÄ… jest krew. W nozdrza tchnęły wiatr i zawoÅ‚aÅ‚y Weleza, by ten daÅ‚ ich stworzeniu wzrostu, jak drzewu, aby rosÅ‚o i owoc wÅ‚asny wydaÅ‚o, inny niż cokolwiek co byÅ‚o wczeÅ›niej. NadaÅ‚y mu również duszÄ™, która wyrosÅ‚a z Roda, PorzÄ…dku Å»ycia. Tak oto stworzyÅ‚y wcielenie samego istnienia, czÅ‚owieka. Welez widzÄ…c stworzenie Sipen, zaczÄ…Å‚ tworzyć wÅ‚asne, by pomogÅ‚y jego żywioÅ‚owi zwyciężyć nad jego braćmi. PomiÄ™dzy szalejÄ…ce Å»ywioÅ‚y, zostaÅ‚ wprowadzony cżłowiek. MusiaÅ‚ uciekać przed ogniem spod gruntu, skÄ…d rozgrzane skaÅ‚y rzucane byÅ‚y w niego przez Barstuka. Ergilzon grzmiaÅ‚, trzÄ™sÄ…c ziemiÄ… pod ludzkimi nogami. Mornisz wciÄ…gaÅ‚ go w swoje odmÄ™ty, gdzie nieubÅ‚agana toÅ„ zatrzymywaÅ‚a trupy. Perguum zrywaÅ‚ mu dach nad gÅ‚owÄ… w wielkich burzach, starajÄ…c siÄ™ go zmiażdżyć. CaÅ‚a natura, wÅ›ciekÅ‚a na czÅ‚owieka za jego perfekcjÄ™, zwróciÅ‚a siÄ™ przeciw niemu. A jednak, bÄ™dÄ…c wcieleniem Istnienia, czÅ‚owiek zapanowaÅ‚ nad okrucieÅ„stwem żywioÅ‚ów. Ze skaÅ‚ budowaÅ‚ domy, ziemiÄ™ uprawiaÅ‚ by jeść z jej owocu, wodÄ™ piÅ‚, do pracy zaciÄ…gnÄ…Å‚ wiatr, stawiajÄ…c żagle i mÅ‚yny. NaturÄ™ także czyniÅ‚ sobie poddanÄ…. Wszystkie żywioÅ‚y Å›wiata żyÅ‚y w nim, wraz z całą zdradÄ… jakÄ… w sobie miaÅ‚y, podobnie jak dusza i wolność, z całą wiernoÅ›ciÄ…, muz tego stworzenia, Sipen. Tak oto czÅ‚owiek uczyniÅ‚ sobie ziemiÄ™ poddanÄ….

Teologia

Teologia

Aby osiÄ…gnąć speÅ‚nienie, czÅ‚owiek musi cofnąć siÄ™ po drodze stworzenia. Musi przejść przez kolejne poziomy Å›wiadomoÅ›ci. Proces ten nazywa siÄ™ Dziesięć Kroków w TyÅ‚:

  1. Poznanie i zgłębienie wÅ‚asnej materii – uÅ›wiadomienie sobie wÅ‚asnej sÅ‚aboÅ›ci niedoskonaÅ‚oÅ›ci. Krok Pokory

    1. Medytacja nad ulotnoÅ›ciÄ… skaÅ‚ – na szczycie wulkanu.

    2. Medytacja nad niestaÅ‚oÅ›ciÄ… ziemi – na pustyni.

    3. Medytacja nad okrucieÅ„stwem wody – na skaÅ‚ach podczas sztormu.

    4. Medytacja nad zniewoleniem wiatru – na szczycie góry, gdzie trudno oddychać.

    5. Medytacja nad Å›miertelnoÅ›ciÄ… natury – na cmentarzysku thurów.

  2. Poznanie pokrewieÅ„stwa do innego życia – odnalezienie pokoju ze Å›wiatem naturalnym – Krok Harmonii

  3. Poznanie podstaw duszy – wyrzeczenie siÄ™ grzesznych uciech – Krok SprawiedliwoÅ›ci

  4. Poznanie samego w sobie Istnienia – pogodzenie siÄ™ z Prawdami Å»ycia i Åšmierci – Krok OÅ›wiecenia

  5. RozwiÄ…zanie odwiecznego konfliktu – pokonanie wewnÄ™trznej żądzy – Krok Walki

  6. Odkrycia drzemiÄ…cego w sobie Å»ywioÅ‚u – oczyszczenie duszy i umysÅ‚u – Krok Zdrady

  7. Odkrycie poczÄ…tków swojego konfliktu – poznanie poczucia spÄ™tania – Krok UwiÄ™zienia

  8. Odkrycie poczÄ…tków wÅ‚asnej kreacji – zbadanie uwolnienia Å»ycia – Krok WolnoÅ›ci

  9. Dotarcie do esencji – Krok WiernoÅ›ci

  10. Poznanie Siedmiu Prawd i złączenie siÄ™ z kosmosem – Krok WiecznoÅ›ci.

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon

© 2018 by Aurum Fratrum. Proudly created with Wix.com

bottom of page