Chnarmas
Królestwo Chnarmasu
PoÅ‚ożony pomiÄ™dzy WolszoiÄ… a BotropiÄ…, Chnarmas jest jedynÄ… opozycjÄ… wobec Imperiów w swojej części Å›wiata. Jest wiele razy mniejszy i sÅ‚abszy od nich, ale również wielokrotnie wiÄ™kszy niż przeciÄ™tne paÅ„stwo regionu. Dawnymi czasy to wÅ‚aÅ›nie Chnarmas, wspierany militarnie przez jedno z supermocarstw, ideokracjÄ™, która pozostanie na razie owiana tajemnicÄ…, przejÄ…Å‚ pozycjÄ™ lidera regionu, skutecznie zatrzymujÄ…c pobój Wschodniej Burlandii (kontynentu) przez oba imperia (WolszoiÄ™ od póÅ‚nocnego-wschodu i BotropiÄ™ od zachodu).

Ustrój: Monarchia
​
Stolica: Memnis
Klasa: Królestwo
Narodowość: Chnarmaska, Septycka, Qesycka, Sqaviańska.

Historia i problemy administracyjne
PaÅ„stwo poczÄ…tkowo byÅ‚o silnym, feudalnym krajem z despotycznÄ… siłą dziedziczego króla, ale dziÅ› sprawdza siÄ™ to jedynie w teorii. WÅ‚adca wciąż ma pewnÄ… kontrolÄ™ nad caÅ‚oÅ›ciowÄ… politykÄ… kraju ale nie tylko nie jest niezależny ale nie wszyscy majÄ… motywacjÄ™ siÄ™ go sÅ‚uchać.
​
Problemem Chnarmasu jest bowiem administracja paÅ„stwowa. Kolejni wÅ‚adcy w zamian za poparcie w dynastycznych przepychankach, oferowali szlachcie kolejne przywileje. Coraz wiÄ™ksze prawa szlachciców i gwaranty ich utrzymania prowadziÅ‚y do praktycznego uniezależnienia siÄ™ od wÅ‚adcy przy teoretycznej zależnoÅ›ci. Feudalna wÅ‚adza zawsze opiera siÄ™ o to, że król posiada ziemiÄ™ którÄ… oddaje swoim wasalom. Tymczasem sÅ‚abi wÅ‚adcy Chnarmasu potrafili zrzekać siÄ™ ziemi by za uzyskane pieniÄ…dze finansować swojÄ… grzÄ™znÄ…cÄ… gospodarkÄ™.
​
Królowie stracili w ten sposób Gaoth, Peleth, Hemmu, Septus, Obbanu, Sudas, YoradiÄ™, Vihpest, Rethep. Jednak to poprzednik obecnego wÅ‚adcy - Azemhusa IV - Azemhus III dowaliÅ‚ po caÅ‚oÅ›ci. PrzeprowadziÅ‚ reformÄ™ polegajÄ…cÄ… na podziale pozostajÄ…cych jeszcze w królewskich rÄ™kach ziem na dwoje. KażdÄ… część daÅ‚ jednemu ze swoich synów, czyniÄ…c ich Arcyksiążętami tych terenów a starszemu daÅ‚ koronÄ™ królewskÄ….
​
Azemhus IV jest więc w sytuacji:
Jest ArcyksiÄ™ciem Memnis i to jest jego kraj w którym ma peÅ‚nÄ… wÅ‚adzÄ™, jest królem Chnarmasu wiÄ™c - choć nie ma z ziem swojego brata żadnych zysków - może mu rozkazywać w sprawach dyplomatycznych (wojna, pokój, sojusz, handel). Dodatkowo reszta ziem jest teoretycznie pod jego panowaniem a pod administracjÄ… lokalnych biurokratów ale wciąż dostaje od nich staÅ‚e opÅ‚aty żeby siÄ™ odczepiÅ‚.
​
Jednak brat króla zmarÅ‚ bezpotomnie. Azemhus nie otrzymaÅ‚ jego ziem. W zamian kontrolÄ™ nad nimi otrzymaÅ‚a Arcyksiężna Loa, matka nastÄ™pcy arcyksiążęcego tronu i silna przywódczyni. Szybko wprowadziÅ‚a reformy gospodarcze i Å›ciÄ…gnęła do siebie mnóstwo imigrantów z reszty Chnarmasu. Zaczęła ciÄ…gnąć zyski z najważniejszego szlaku handlowego na Å›wiecie do którego miaÅ‚a dostÄ™p. RozwijaÅ‚a szkolnictwo i stymulowaÅ‚a przedsiÄ™biorczość. Jej przeciwnicy mieli tendencje do znikania bez Å›ladu. PowróciÅ‚a nawet do swojego panieÅ„skiego nazwiska i odtÄ…d wszyscy wiedzieli że Arcyksiężna Loa Madana, ostrzy sobie pazurki na tron swojego szwagra.
Kultura
Centralnym elementem kultury Chnarmasu jest walka. Są agresywnym narodem o bardzo patriarchalnej strukturze społecznej. Kobiety zobowiązane są zachować ciszę publicznie przy mężczyznach i odzywać się tylko zapytane. W Chnarmasie miejsce kobiety jest w kuchni, sypialni oraz tam gdzie akurat sprząta. (Pomyślcie więc jak triggerująca jest rosnąca potęga Arcyksiężnej).
​
Obecnie wojowniczość ta jest wstrzymywana sztucznie przez wspomnianÄ… wczeÅ›niej ideokracjÄ™, co nie jest mile widziane przez Chnarmasów.
​
WażnÄ… cechÄ… Chnarmasów jest to, że nie sÄ… jednolici etnicznie. poszczególne grupy w granicach królestwa różniÄ… siÄ™ od siebie. Ciekawe jest jednak to, że ani idea powszechnej unifikacji ani podziaÅ‚ nie wchodziÅ‚y nigdy w grÄ™ - sprawa etniczna przez wieki byÅ‚a bardzo neutralna, bo ludzie bardziej utożsamiali siÄ™ siÄ™ z dokÅ‚adnie okreÅ›lonÄ… siłą swojego wÅ‚adcy niż z nieostrÄ… ideÄ… narodu. OczywiÅ›cie sÄ… grupy które dążą do pogłębienia dywersyfikacji i podziaÅ‚u kraju, ale nie majÄ… silnego odzewu spoÅ‚ecznego.